Vanutamisest


Üks põnevaid kootud või heegeldatud pinna töötlemise viise on vanutamine. Vanutamine on villase kanga töötlemine viisil mille käigus materjal muutub väiksemaks, jäigemaks, tihedamaks ja vastupidavamaks. Aasiast pärinev tehnika jõudis Eestisse 17. sajandil. Materjal asetati kuuma seebi- või leeliseveega niisutatud kangas koti sisse ning pandi vanutusrullile, kus seda kaanega edasi-tagasi hõõrudes töödeldi. Vanutati ka redeli, karuäkke, linalõuguti, nööriga ülemähitud laua jm abil. (info: http://www.lambawark.ee). Tänapäeval on lisaks töömahukale käsitsi vanutamisele võimalik vanutada ka pesumasinas. Nii on võimalik tööprotsessi oluliselt kiirendada.

Materjal
Vanutamiseks sobivad villased lõngad, mis ei ole töödeldud superwash meetodil. Ühtlasema pinna jätavad heie ja lauge keeruga lõngad. Tiheda keeruga lõngadest valmistatud heegelpinna muster tungib ka vanutatud pinnas reljeefsemalt esile. Vanutatud pinda saab muuta põnevamaks eri materjale koos kasutades ja pinda enne vanutamist läbi põimides.
Vanutamine on eriti sobilik tehnikamütsi valmistamiseks, kuna tulemuseks on tihe ja tuulekindel pind. Selline müts sobib eriti hästi külma kaitseks. Teine vildi tänuväärne omadus on vormi hoidmine. Pärast vanutamist on märga vilti lihtne vormida ja venitada soovitud kuju saamiseks. Nii saab valmistada hästi vormi hoidvaid kübaraid.

Vanutamiseks sobivad lõngad: Novita Puro, Drops Alpaca, Drops Eskimo, Drops Andes, Drops Puddel, Drops Vienna,  Natural Wool.

Vaata ka Drops lõngade vanumisnäiteid ja juhiseid vanutatud esemete valmistamiseks.

VARIATSIOONID HEEGELPINNAGA

Fotol toodud tööproovil on kasutatud järgmiseid võtteid (fotol alt üles):
•    Lauge keeruga lõng on heegeldatud koos peenikese heegelniidiga. Pind on hiljem läbi põimitud jämedama puuvillase ja akrüülisegu naturaalsetes toonides lõngaga.
•    Lauge keeruga lõng heegeldatud koos jämedama puuvillase heegellõngaga, osa pinnast on läbi põimitud peenema vanuva villasesegu lõngaga. Kaks rida on jäetud ilma põiminguteta.
•    Lauge keeruga lõng on heegeldatud koos peenema villaseguse vanuva lõngaga.
•   Lauge keeruga lõng on heegeldatud koos sama jämeda mittevanuva villase lõngaga.
•    Lauge keeruga lõng on pärast heegeldamist läbi põimitud naturaalset tooni puuvillase- ja linasegu lõngaga.

Samamoodi võib läbi põimida kootud pinna.

Vanutatud eset kavandades tuleb kindlasti teha suurem tööproov, et selgitada välja kokkuvanumise protsent. Arvestada tuleb, et sõltuvalt heegelkirjast, materjalist ja heegeltihedusest on kokkutõmbumine pikkuses ja laiuses erinev. Samuti vanuvad servad keskosast rohkem.

PESUMASINAS VANUTAMINE

Pesumasinas vanutamiseks tuleb ese panna pesumasinasse koos paari saunalinaga. Pese tavapesu programmiga kõrgetel pööretel 40 kraadi juures. Kui ese ei ole piisavalt vanunud, võib protsessi koda madalamal temperatuuril pestes on tulemust lihtsam kontrollida. Võid kasutada tavalist pesuvahendit.

Pärast pesumasinast väljavõtmist tuleb ese koheselt vormida. Kinda saab õige kujuga omale kätte pistes. Koti võib vormi saada vormides selle ümber kilekotiga kaetud raamatu või mapi. Sussid võib tõmmata vormi näiteks kilekotiga kaetud jalanõude peale.

Rohkem vanuvad hõredamalt kootud/heegeldatud esemed.

Vanutatud materjali on võimalik soovi kohaselt ka lõigata – pärast vanumist materjal enam ei hargne.

Advertisements

One thought on “Vanutamisest

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s