Värviteooria


Värviring

Värviring sisaldab 12 värvi. Ringi aluseks on kolm põhivärvi kollane roheline ja sinine. Põhivärvide omavahel segamisel saadakse: oranž, roheline ja lilla Nende omavahelisel segamisel saadakse punakasoranž, kollakasoranž, kollakasroheline, sinakasroheline, violett ja purpur. Need värvid moodustavadki värviringi.

Skeem: http://www.tigercolor.com

Värviringi on abiks harmooniliste värvikoosluste leidmisel.

Mõned traditsioonilised värvikombinatsioonid on alljärgnevad :

Vastandvärvid on värviringis üksteise vastas asuvate värvid. Vastandvärvid võimendavad üksteist. Vastandvärvide kombinatsioonid on näiteks lilla ja kollane, oranž ja sinine punane ja roheline.

Täiendvärvid paiknevad värviringil üksteise kõrval. Täiendvärvid on omavahel ühtesulavad ja rahulikud värvikombinatsioonid.

Kolmnurkne värviskeem hõlmab kolme värvi, mis asuvad üksteisest värviringil võrdsetel kaugustel. Näiteks oranž lilla ja roheline

Nelinurkne värviskeem hõlmab neli värvi, mis paiknevad värviringil üksteisest võrdsetel kaugustel.

Värvimaailm ei koosne mitte ainult erksatest põhivärvidest. Lisades värvidele valget või musta saame lõpmatu hulga heledamaid ja tumedamaid toone. Lisades värvidele halli on taas tulemuseks täiesti uued värvitoonid. Kombineerides omavahel kolme põhivärvi ja lisades neile valget või halli, saame neutraalse värvigamma.

Tekstiilesemete puhul on oluline koht ka tekstuuril, mis muudab värvid huvitavamaks ja mitmekesisemaks. Matid pinnad imavad neisse peegelduva valguse ja näivad tumedamad, sädelevad pinnad peegeldavad valgust ja mõjuvad heledamana.

Praktika

Värviteooria näidismaterjali valisin staažika blogija Marianne Seimani loomingust.  Marianne tegeleb nii viltimise, heegeldamise, polümeersavi kui ehete valmistamisega. Näidisteks olen valinud sama toote erinevad variatsioonid, et illustreerida, kuidas väikese värvi- ja detailimuutusega saab lõputult uusi tulemusi. Kõik esemete fotod pärinevad Marianne blogist heegeldab.blogspot.com

Käevõrudes kasutatud erinevate tekstuuridega mängimist: matid reljeefsed heegelvorstid on kombineeritud säravate siledate läbipaistvate klaaspärlitega, metallhelmeste ja puiduga. Kasutatud on nii matte, läbipaistvaid kui tahulisi helmeid. Tavaliselt on igal ehtel üks domineeriv värvitoon, mida teised värvid toetavad või esile toovad.

Vastandvärvid

Kasutatud vastandvärvide kombinatsioonid võivad olla nii väga erksad nagu siin toodud esimesel ja teisel fotol kui ka väga tagasihoidlikud. Kollase vastandvärv lilla on viimasel käevõrul vaid õrnalt aimatav. Ka kollase ja sinise vastandumist on mahendatud neutraalsete lisavärvidega.

 


Täiendvärvid

Täiendvärvides käevõrude puhul on põnev vaadata türkiissinise värvi muutumist erinevates kombinatsioonides: koos lilla ja mererohelisega ning mahendatuna halli kõrval.

 

 

 

Neutraalvärvi lisandiga

Päris mitmes käevõrus on kasutatud erksaid värve koos neutraalse tooni, beeži või halliga. Kui neutraalse tooniga koos kasutatud värv on mahe, jääb tulemus tagasihoidlikum, aga näiteks tumepruuni ja türkiissinisega käevõru mõjub väga jõuliselt. Värvide kõrval hakkavad suuremat mõju avaldama ka kasutatud vormid ja faktuurid.


Advertisements

One thought on “Värviteooria

  1. väga ilusad ja omapärased käevõrud =) Kuid mis täpsemalt seal sees on – lihtsalt tugevam traat???

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s