Seebi värvimine: micad ja need teised


Seebi värvimiseks on väga palju erinevaid võimalusi ning ometigi eelistavad päris paljud nö naturaalse värviga seepi. See võib olla helekollasest-rohelisest tumepruunini, sõltudes kasutatud toorainetest, näiteks oliiviõli värvusest.
Kui need toonid ei rahulda, siis on võimalik seepi toonida näteks looduslike taimetinktuuridest saadud värvainetega. Nende juures peab muidugi veenduma, et taimede pigment on püsiv ning stabiilne ning seebi värv aja jooksul ei muutu, või mis veel hullem, keha ei määri või lõhna ebameeldivaks ei muuda.

Seebi värvimiseks võib kasutada ka micasid, ultramariine ja muid mineraalseid värvipulbreid. Neid võib liigitada üheaegselt loodusliku kui ka tööstusliku värvainena, sest põhimass kaevandatakse maa seest, seejärel aga see jahvatatakse ja kaetakse näiteks  sära andmiseks laboratoorsel teel saadud ainetega. Värvipulbrite vesilahust on siiski mugavam kasutada, kui pulbrit ennast.

Mica on grupi puhastatud ja pulbriks jahvatatud värviandvate mineraalide koondnimetus. Enamasti  annavad nad pärlendava metallikefekti.
Sobivad kasutamiseks nii külmprotsessi seebi tegemisel kui valmismassist seebi värvimisel, kuid kasutatakse ka  mujal: huuleläige, kehakreem, dekoratiivkosmeetika (mineraalkosmeetika on hetkel kuum trend alternatiivina tavakosmeetikale).
Kõige paremini sobivad micad läbipaistva seebi või valmismassist läbipaistva seebi pinna värvimiseks, sest see hakkab valguse käes särama. Külmprotsessi seebis sees sära kaob, kuid pinnal värv säilib. Seebimassile värviandjana lisamiseks soovitatakse mica segada vähese koguse glütseriini või alkoholiga, parem on kasutada ehk ultramariine, metallioksiide jms.  Mica tuleks lisada vahetult enne seda, kui seebimass või kreem hakkab jahtuma, tihedas massis, vajub mica anuma põhja. Pealispinnale parema kinnitumise huvides piserdatakse seebipind üle nt juukselakiga

Tore õpetus: Sablooni abil micaga värvitud seep Soap-queen blogis.

Seebi jaoks värvi valimisel peaks otsustama selle järgi, millist seepi valmistatakse. Valitav värvaine ja selle päritolu peaks sobima nii valmistaja mailmavaate kui seebi kontseptsiooniga, aga ka sellega millist tulemust tegelikult soovitakse saada.

Nii näiteks ei sobi külmprotsessi seebi värvimiseks sobivad vedelvärvid (mineraalide vesilahus) või värvipulbrid mitte alati läbipaistvale valmismassile, sest võtavad viimaselt läbipaistvuse. Valget valmismassi nendega värvides tuleb arvestada, et kui hiljem tahta värvilist ja läbipaistvat ühes seebis kombineerida,  võib nö külmprotsessi värviga värvitud valmismass kuumuse toimel värvi andma hakata. Kui detaili värv levib, kaob soovitud läbpaistvusefekt. Selle ohu ennetamiseks tuleks pealevalatav seebimass enne valamist võimalikult  jahutada.

Paljud kosmeetikas kasutatavad mineraalvärvid, näiteks raudoksiid, ultramariinid, kroomoksiid, titaanoksiid jt sobivad ka seebi sisse. Pulbrilisi värve võib enne lisamist lahustada nii vees, õlis, alkoholis kui glütseriinis.  Nii saadakse vedelad seebivärvid. Värvide toon võib muutuda sõltuvalt ph tasemest, ja see on  külmprotsessi seebi valmimise ajal pidevas muutumises. Näiteks paljud sinised värvid võivad muutuda protsessi vältel roosakaks, vastavat infot tuleb tootetutvustuses tähele panna. lahuse pikemaajalisel seismisel võivad mineraalid põhja ladestuda. Enne tarvitamist siis kindlasti pudelit loksutada.

http://www.GoPlanetEarth.com.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s