Miks alustada soki kudumist varbast?


Tavapäraselt alustatakse soki kudumist ikka säärest, kuid varbast alustamise hea omadus on see, et säärt saab kududa nii pikaks, kui lõnga jätkub. Säärest alustades võib juhtuda, et lõnga jääb puudu, tavaliselt küll üle. Jääkidest muidugi saab ka igasugused asju teha, kuid milleks priisata.

Teise põhjuse leidsin pitsilist sukka kududes: mõni muster  kohe on selline, et “jalad ülespidi” ei sobi. Ja lihtsam on siis alustada altservast, kui et hakata mustrit ümber keerama.

Niisiis, varbast. Esmalt luuakse silmused, siis kasvatatakse varvas sobiva laiuseni, kootakse sama silmuste arvuga päkaosa ja seejärel kand. Varbast kudumist alustades saab kasutada kõiki teadaolevaid kannakudumistüüpe.

Esmalt tuleb silmused üles luua ja õige mugavam on teha 4-6 silmust. silmuserea tagumiselt küljelt korjata üles sama arv silmuseid – töös on 2 varrast. Suurema algsilmuste arvu puhul kipuvad osad neist selle toimingu ajal üle varda otsa libisema. Eriti libedad on muidugi metallvardad, bambusvardaga on natukene mugavam. Kuid hoolikam kuduja saab küllap nendega ka hakkama ja mida rohkem on algsilmuseid, seda tömbim varvas tuleb. Ning vajaliku laiuse saamiseks tuleb vähem silmuseid juurde kasvatada. Kasvatuste arv sõltub mõistagi varda ja lõnga jämedusest ning jalalabale soovitud laiusest.

Nüüd tuleb võtta kolmas varras juurde ning kududa silmused läbi, teisel ringil kududa varda esimene silmus läbi ja kasvatada juurde üks silmus. Kasvatus tuleb teha ka varda lõpus, enne viimase silmuse läbikudumist. Ja teisel pool teisel vardal samamoodi .

Silmuste juurdekasvatamiseks on mitmeid võimalusi, sõltuvalt meetodi valikust tuleb jälgida, et kasvatuskoht jääks tihe ning aukudeta – seega õhksilmused kasvatamiseks ei sobi, kui see pole just taotluslik. Väga mugav on kasutada vardale võetud lõngakeerdu, see keerdsilmusena läbi kududes.

Peenema lõnga puhul tuleks kasvatused teha igal real, paksema lõngaga kududes võib seda teha üle rea.  Siin kasutasin vardaid nr 2 ja lõng on Novita Nalle Lilleaas, värv: sinikelluke.

Kasvatuste tihedusest sõltub ka see, millise kujuga varbaots jääb – kas järsema nurgaga või lamedam. Olgu öeldud, et jalga pannes võtab sokk ikkagi jala kuju ja ei lase ennast sellest eriti häirida. Siin on esimesel pildil kasvatused tehtud üle rea ning teisel igal real.

Advertisements

3 thoughts on “Miks alustada soki kudumist varbast?

  1. Ma olen varasemalt mitme erineva õpetuse järgi üritanud sokki varbast alustada ja iga kord loobunud, sest on kuidagi veider jäänud… ja täna selle järgi õnnestus!
    Aitäh!
    🙂

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s